Karta e tarotit me pesë gota dhe kuptimi i saj

Margaret Blair 18-10-2023
Margaret Blair

Five of Cups është një kartë që tregon humbje, dëshpërim, keqardhje dhe zhgënjim. Është një kartë që nënkupton përballjen me humbjen dhe vështirësinë, si e ngjashme me Pesë Pentakula.

Letra tarot Pesë Kupat tregon një figurë të veshur me mantel që qëndron nën një qielli i zbrazët në një peizazh të shkretë. Figura është kthyer mbrapa, duke fshehur fytyrën, por një pjesë e fytyrës së saj është e ekspozuar, megjithëse nuk është e ekspozuar aq sa të zbulojë ndonjë tipar.

Në të majtë të figurës, rrjedh një lumë. Në largësi shtrihet periferia e një qyteti. Ekziston edhe një urë që mund ta çojë figurën në anën tjetër të lumit.

Pesë gota shtriheshin në këmbët e figurës së veshur me petk, tre prej të cilave kanë përmbajtjen e tyre të derdhur dhe të tretur. Pas figurës së mbuluar, dy filxhanë të tjerë qëndrojnë drejt.

Pesë Kupat përfaqëson vështirësinë tuaj për të hequr dorë nga gabimet e së kaluarës dhe për të mësuar prej tyre. Jeni të ngecur dhe vazhdoni të rishikoni të kaluarën, duke ju bërë të humbisni mundësi të reja në të tashmen.

Personi që fshihet nën mantel mund të tregojë gjithashtu ndjenja turpi ose faji për një aktivitet mashtrues ose joetik.

1>Kujtimet vazhdojnë t'ju ndjekin. Keqardhja ju pushton. Faji ju vërshon. Mund të jetë dobësuese, por Pesë Kupat dëshiron që ju të dini se ka një rrugëdalje prej saj.

Nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar të shkuarën. Nuk mund të zhbëhet. Por ju mund të ndryshonikursi i jetës suaj që fillon sot, kështu që ju mund të keni një të ardhme krejtësisht të ndryshme.

Në kartën tarot Pesë Kupat , jo të gjitha kupat shtriheshin përreth. Ka ende dy gota që qëndrojnë drejt. Ju ka mbetur ende diçka. Jo çdo shpresë është zhdukur.

E gjitha ka të bëjë me mënyrën se si e shikoni situatën, nëse gota është gjysmë bosh ose nëse gota është gjysmë e mbushur.

Pesë Kupat dëshiron që ju të dini se për të dalë nga vendi i errët dhe i dhimbshëm, duhet të mësoni se si të falni dhe të ndaloni së jetuari në të kaluarën, ashtu si në simbolin e Gjashtë Kupave .

Ju duhet të merrni të gjitha mësimet me vete, por kurrë mos qëndroni të mbërthyer në keqardhjet dhe gabimet e së kaluarës suaj. Mos harroni se gjithçka që ndodh në jetën tuaj ndodh për një arsye. Mund të mos e kuptoni tani, por do t'ju zbulohet në kohën e duhur.

Keqarimi për veten dhe keqardhja nuk bëni asgjë për të ndihmuar. Pesë Kupat po ju thotë të kaloni në një mentalitet më të mirë dhe më pozitiv dhe të filloni të jetoni jetën që duhet të jetoni, .

Five of Cups Tarot dhe Dashuria

Kur bëhet fjalë për dashurinë dhe marrëdhëniet, Pesë Kupat tregon pikëllim. Mund të jetë çdo gjë që ka të bëjë me marrëdhënien, por pothuajse gjithmonë, ajo që ndodh është se njëri ose të dy janë lënduar thellë.

Ju mund ta keni humbur burrin tuaj nga një grua tjetër. Ju mund të jeni zhgënjyer ose tradhtuar.

Mund ta keni thirrurjep dorëheqjen, ose thjesht do të fillojë procesin e çrregullt të ndarjes.

Ai mund të jetë ndarë me ju dhe ju as që e keni parë atë që të vinte.

Pesë Kupat Dashuria nuk është një shenjë e shëndetshme, ashtu si Tetë Kupat . Kjo sugjeron që gjërat po marrin një kthesë për keq. Mund të jetë një kohë për të rimenduar të gjithë marrëdhënien dhe për të vendosur nëse mund të shpëtohet ende.

Mund të jetë një kohë për të vlerësuar veten si partner dhe nëse marrëdhënia është ende ajo që nxjerr më të mirën tek ju .

Marrëdhënia mund të jetë duke përfunduar, por ju nuk keni nevojë të përfundoni. Mos harroni se nuk është fundi i botës. Dhimbja do të jetë e pabesueshme, po. Do të dhemb si asgjë që nuk e keni imagjinuar. Por ju mund t'ia dilni prej andej.

Ju nuk jeni i vetmi person në botë që keni përjetuar dhimbje në dashuri. Shikoji ata. Ata janë të gjithë ende në këmbë dhe jetojnë jetën e tyre më të mirë. Ju gjithashtu mund ta bëni këtë!

Lërini vetes pak kohë për t'u shëruar dhe më pas mësoni nga e gjithë përvoja. Përfundoi sepse thjesht nuk ishte menduar të ishte. Ju duhet të jeni në jetën e dikujt tjetër, në një marrëdhënie në të cilën vërtet dëshironi të jeni.

Pesë gota tarot dhe paratë

Kur bëhet fjalë për paratë dhe financat, Pesë Kupa mund të nënkuptojnë një lloj humbjeje financiare.

Mund të jetë që i keni dhënë hua dikujt një shumë parash dhe ky person ende nuk ju ka kthyer, ose mund të jetë një humbje financiareinvestimi nuk rezultoi aq fitimprurës sa menduat në fillim.

Këshilla nga Pesë Kupat : sigurohuni që çështjet ligjore të jenë gati dhe të organizuara në rast se duhen bërë disa ndryshime në lidhje me biznesin tuaj.

Mos u shqetësoni shumë për financat tuaja. Ju nuk do të falimentoni së shpejti. Mënyra më e mirë për të mos u shqetësuar për paratë është të tregoheni bujarë për to dhe t'i ndani ato me njerëzit që kanë nevojë për to.

Mund të zgjidhni të bëni një donacion për një kauzë në të cilën besoni ose të jeni partneri i heshtur në një projekt që ka aftësinë të ndryshojë dhe të përmirësojë jetën e njerëzve.

Kuptimi i Pesë Kupave Tarot për të Ardhmen

Një gabim që do të bëni mund t'ju çojë në një situatë të dhimbshme. Vazhdoni me kujdes. Mendoni dhe rimendoni situatën tuaj.

Jini të përgatitur për të riparuar disa dëme të mëdha. Më e rëndësishmja, jini gati të falni veten.

Pesë Kupat dhe kuptimi i saj për Shëndetin

Pesë Kupat është një kartë e vogël arkana që ju ofron një ndjenjë dërrmuese trishtimi dhe emocionet dhe ndjenjat negative kur vizatohet në pozicionin e drejtë.

Shiko gjithashtu: Zodiaku i 27 nëntorit

Kjo sigurisht nuk është lloji i kartës që dëshironi të vizatoni në asnjë sektor të jetës suaj, kështu që nuk është një shenjë e mirë kur bëhet fjalë për shëndetin dhe atë që mund të përpiqet t'ju tregojë karta.

Gjëja e parë që duhet të keni parasysh është se ajo mund të jetë përfaqësuese e faktit që ju jeni të rënduar me atë që mundet vetëmtë përshkruhet si bagazh emocional.

Kjo do të ketë një efekt negativ në mirëqenien tuaj mendore dhe kjo nuk është saktësisht diçka që duhet të injorohet ndërsa përpiqeni të vazhdoni jetën.

1>Ekziston gjithashtu një ndjenjë e vërtetë depresioni dhe vuajtjeje nga fobia sociale apo edhe sulmet e panikut.

Mendja sigurisht që shqetësohet shumë kur vizatohet kjo kartë që mund t'ju çojë në izolimin e mëtejshëm nga të tjerët ndërsa luftoni. për t'u marrë me të gjitha.

Megjithatë, kjo sigurisht nuk është veprimi më i mirë për të ndërmarrë dhe ju duhet të ndërmerrni hapa të vegjël në mënyrë që të korrigjoni balancën.

Nëse pastaj vizatoni Pesë Kupat në pozicionin e kundërt, atëherë mund të nënkuptojë se e ardhmja do të jetë pak më e ndritshme sesa mund të ketë qenë fillimisht, dhe kjo duhet të jetë një gjë e mirë nga ana juaj.

Me këtë, mund të përfaqësojë idenë e të qenit më i hapur ndaj idesë së një lloj shërimi dhe dëshirës për të hequr qafe ato dhimbje të vjetra dhe të kaluara që ende po të mundojnë në një masë të tillë sa po të gjymtojnë jetën.

Me këtë pozicion, po ju thotë se duhet të kënaqeni me disa shërime me energji pozitive pasi kjo mund t'ju pengojë dhe ta bëjë pothuajse të pamundur që ju të bëni shërimin që ju nevojitet nga çdo sëmundje qoftë fizike apo mendore.

Ka një nevojë reale që ju të hiqni dorë nga ato emocione negative dhe e vjetra dhemb vetëm për të filluarnë rrugën e shërimit sepse pa këtë nuk do të keni absolutisht asgjë për të kapur dhe për të parë se gjërat mund të jenë më mirë.

Në përgjithësi, Five of Cups paraqet një pamje të zymtë kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj, por nëse kaloni pak kohë duke parë më nga afër atë që po përpiqet të thotë, atëherë ndoshta e ardhmja nuk është aq e keqe sa mund të kishit menduar fillimisht.

Ajo merret me depresionin dhe sëmundjet mendore në në përgjithësi, kështu që kërkimi i ndihmës në ato fusha do të jetë padyshim një ide e mirë pasi ky është çelësi i përparimit sipas kësaj karte të veçantë.

Pra, nëse e vizatoni atë, atëherë karta është pak më e mirë në pozicioni i kundërt, por edhe me këtë, do të keni një punë të madhe për të bërë në mënyrë që të përparoni në mënyrat që dëshironi.

Mendimet e mia përfundimtare për Tarotin Five of Cups

Askush nuk dëshiron të shohë Pesë Kupat në një lexim. Pothuajse gjithmonë, është një ogur i errët. Parashikon zhgënjim, lëndim dhe humbje. Askush nuk dëshiron një kohë të vështirë, por nuk mund të shmanget, sepse kjo është mënyra se si funksionon jeta.

Çelësi është ta përballosh atë me optimizëm dhe guxim dhe të dish se edhe kjo do të kalojë.

Shiko gjithashtu: Kafsha e Shpirtit Gorilla

Ju keni një forcë që mund t'ju çojë atje ku dëshironi të jeni. Ju nuk keni nevojë të fshiheni nga dhimbja e zhgënjimit dhe lëndimit. Nuk ke nevojë të jetosh me turp.

Ka kaq shumë gjëra për të jetuar, kaq shumë gjëra që bëjnëjeta juaj ia vlen.

Pyetja që dëshiron t'ju bëjë Pesë Kupat është se në cilën pjesë të jetës suaj do të fokusoheni? A do të fokusoheni te dhimbja dhe mjerimi, apo do të fokusoheni në forcën dhe qëndrueshmërinë tuaj? A e shihni filxhanin tuaj gjysmë të mbushur apo gjysmë bosh?

Margaret Blair

Margaret Blair është një autore e njohur dhe entuziast shpirtëror me një pasion të thellë për të deshifruar kuptimet e fshehura pas numrave të engjëjve. Me një sfond në psikologji dhe metafizikë, ajo ka kaluar vite duke eksploruar sferën mistike dhe duke deshifruar simbolikën që na rrethon çdo ditë. Magjepsja e Margaret me numrat e engjëjve u rrit pas një përvoje të thellë gjatë një seance meditimi, e cila ndezi kureshtjen e saj dhe e çoi atë në një udhëtim transformues. Nëpërmjet blogut të saj, ajo synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e saj, duke fuqizuar lexuesit për të kuptuar mesazhet që universi po përpiqet t'u komunikojë atyre përmes këtyre sekuencave numerike hyjnore. Përzierja unike e mençurisë shpirtërore, të menduarit analitik dhe rrëfimit empatik të Margaret-it i lejon asaj të lidhet me audiencën e saj në një nivel të thellë ndërsa zbulon misteret e numrave të engjëjve, duke i udhëhequr të tjerët drejt një kuptimi më të thellë të vetes dhe rrugës së tyre shpirtërore.